Doç.Dr. Canan Aslı UTİNE

Özet

Günümüzde “yapay kornea” sadece konvansiyonel greft cerrahisi ile başarı şansı olmayan hastalar için son çare olarak denenmekten öte, dünyadaki karşılanamayan allogreft ihtiyacına bağlı artan kornea kaynaklı körlüklerin önüne geçmek iddiası da taşımaktadır. Oftalmoloji literatürüne girdiği 18. yüzyıldan beri keratoprotez tasarım ve materyallerindeki gelişmeler sayesinde cerrahi uygulama teknikleri kolaylaşmakta, retansiyon süreleri ve oranları artırmakta, görmeyi azaltıcı komplikasyonlar sınırlanmakta, prognoz iyileşmekte ve dünyada kullanımları giderek artmaktadır. Keratoprotez cerrahisinin başarısı için mutlak şart, doğru hasta ve cerrahi teknik seçimi ile ömür boyu takiptir.
Anahtar Kelimeler: Keratoprotez, Yapay kornea

Keratoprosthesis

Abstract

Today “artificial cornea” is used not only to provide a last trial for patients with poor prognosis in conventional graft surgeries, but also to claim ending corneal blindness due to unmet allograft needs. Since 18th century when keratoprosthesis was introduced to ophthalmology literature, with the improvements of its design and materials, the surgical techniques are getting easier to perform, retention times and rates are improving, prognosis is being better, and its worldwide use has been increasing. The absolute term of success in keratoprosthesis surgery is correct patient and surgical technique selection and life-long follow-up.
Keywords: Keratoprosthesis, Artificial cornea

Bu çalışmanın kaynak olarak gösterimi: Utine CA. Keratoprotez. MN Oftalmoloji 2017;24(Suppl 1):115-124Geri Dön          Yazdır          Editörün Notu

Mebas Medikal Basın Yayın Ltd. Şti. © 2006 Her Hakkı Saklıdır. Design by YakamozDizayn