Prof.Dr. Özlem EVREN KEMER

Özet

Herpes simpleks ve herpes zoster virüsleri Herpesviridae ailesinin üyeleridir. Her iki virüs de nöroinvazif olmaları, hayat boyu nöronlarda latent kalmaları açısından ortak özelliklere sahiptir. Ancak bu virüslerin genomlarındaki bazı farklar ortaya çıkardıkları klinik tabloda, patogenezde ve reküransta farklılıklara yol açmakta ve farklı tedavi yaklaşımlarını gerektirmektedirler. Bu nedenle bu iki virüsün yarattığı iki farklı klinik tablonun ayırıcı tanısını bilmek önem taşır.
Anahtar Kelimeler: Herpes simpleks, Herpes zoster, Patogenez, Ayırıcı tanı

Herpes Simplex or Herpes Zoster?

Abstract

Herpes simplex and herpes zoster viruses are members of the Herpesviridae family. Both viruses are neuroinvasive and have common characteristics in terms of latency in neurons throughout life. However, some differences in the genomes of these viruses lead to differences in clinical presentation, pathogenesis and recurrence, and therefore require different treatment approaches. For this reason, it is important to know the differential diagnosis of the two different clinical presentions of these two viruses.
Keywords: Herpes simplex, Herpes zoster, Pathogenesis, Differential diagnosis

Bu çalışmanın kaynak olarak gösterimi: Evren Kemer Ö. Herpes Simpleks mi? Herpes Zoster mi? MN Oftalmoloji 2017;24(Suppl 1):41-45Geri Dön          Yazdır          Editörün Notu

Mebas Medikal Basın Yayın Ltd. Şti. © 2006 Her Hakkı Saklıdır. Design by YakamozDizayn